Śmieci wypierają ryby

Do 2050 roku masa plastikowych odpadków pływających w oceanach przekroczy masę ryb - napisano w raporcie opublikowanym przy okazji Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

Jak odnotowano, w 2014 roku proporcja ton plastiku do ton ryb w wodach oceanów wynosiła jeden do pięciu. W 2025 roku będzie to jeden do trzech, a w 2050 roku proporcja przekroczy jeden do jednego - przewidują badacze. Raport fundacji Ellen MacArthur i firmy McKinsey powstał na podstawie wywiadów z ponad 180 ekspertami i analizy ponad 200 innych opracowań.

Jak pisze "Time", zużycie plastiku w ciągu ostatnich 50 lat wzrosło 20 razy i na przestrzeni kolejnych 20 lat ma się podwoić. Stał się on jednym z najbardziej popularnych materiałów na świecie ze względu na wysoką funkcjonalność i bardzo niskie koszty produkcji.

Większość plastikowych opakowań jest używana tylko raz - poinformowano w raporcie. Tylko 14 proc. podlega recyklingowi - czytamy w dokumencie. Światowa gospodarka traci na tym od 80 do 120 mld dolarów rocznie - wyliczyli eksperci. W przypadku innych materiałów wskaźnik recyklingu jest znacznie wyższy - odzyskuje się 58 proc. papieru i do 90 proc. materiałów żelaznych i stalowych - zwracają uwagę.

Forum podkreśla, że jednym ze sposobów uniknięcia katastrofalnej sytuacji jest poprawienie skuteczności recyklingu. Chodzi o zachęcenie ludzi, by zbierali plastikowe odpady i poddawali je recyklingowi oraz stosowali opakowania wielokrotnego użytku. Trzeba także zachęcić kraje do radykalnej poprawy swojej infrastruktury odbioru odpadów, aby uniknąć wycieku plastikowych śmieci do środowiska naturalnego.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
© 2006 - 2019 Greenfone Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.