"Sprzątanie świata" już w najbliższą sobotę!

Drodzy Przyjaciele Ziemi,

już tylko 10 dni zostało do finału 22. kampanii Sprzątanie świata – Polska. Będzie się działo wiele i to w całej Polsce - tysiące wolontariuszy wyruszy w Świat, aby monitorować środowisko, edukować i informować, ale też uprzątać dzikie wysypiska. Liczymy i na Wasz udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Zapraszamy Was na Wyprawę – poprawę. Razem zmieniajmy Świat na lepsze.

Monitorujemy środowisko

W tym roku w sposób szczególny przyglądamy się gminom i temu, jak sobie radzą z gospodarowaniem odpadami  i utrzymaniem czystości. Wiemy, że urzędnicy nie mogą być wszędzie, dlatego chcemy pomóc gminom w lokalizowaniu dzikich wysypisk oraz innych problemów, które mają wpływ na porządek w naszym najbliższym otoczeniu.

Organizując tegoroczne działania, rozejrzycie się i zwróćcie uwagę:

- czy gdzieś są dzikie wysypiska odpadów, jeśli tak - zanotujcie gdzie, opiszcie krótko rodzaj odpadów i      
orientacyjnie ich ilość,
- czy gdzieś na poboczu zalegają śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakiego rodzaju,
- czy brakuje koszy na śmieci, jeśli tak – zanotujcie gdzie,
- czy brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak – zanotujcie gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik, metal?)
i jeśli stwierdzicie jakiś problem, to koniecznie zgłoście do gminy!

Zachęcamy do skorzystania z naszej aplikacji mobilnej rEKOnesans, za pomocą której będziecie mogli przeprowadzać zwiady w terenie, zbierać informacje dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach, a także sygnalizować problemy: braku koszy na odpady, dzikich wysypisk, śmieci na poboczach, braku koszy do segregacji. Aplikacja pomoże również policzyć przebyte na patrolowaniu kilometry za pomocą specjalnego licznika. Aplikacja jest bezpłatna. Szukajcie naszej aplikacji w sklepie Google Play https://play.google.com/store/apps/detailsid=pl.ziemia.nadza.fundacjanaszaziemia. Aplikacja dostępna jest  na telefony z wersją systemu Android 4.0 lub wyższą.

Oddaj swój głos na Czystą Gminę!

Jeszcze do 18 września, do godz. 18.00 możecie wyróżnić te gminy, na terenie których panuje ogólny ład i porządek, które dokładnie informują społeczność lokalną o zasadach działania systemu gospodarki odpadami oraz reagują na zgłaszane przez mieszkańców nieprawidłowości. Głosy na wybraną gminę można oddawać za pomocą naszej aplikacji mobilnej „rEKOnesans” oraz poprzez stronę internetową www.sprzatanieswiata-polska.pl. Zwycięzcy wybrani zostaną w trzech kategoriach: gmina miejska, gmina miejsko-wiejska oraz gmina wiejska.

Weekend Sprzątania świata - wydarzenia centralne

Słupsk, 18 września
W Słupsku dzięki gościnności Pana Prezydenta Roberta Biedronia zapoczątkujemy ogólnopolski sprzątaniowy weekend. Spotykamy się w piątek 18. września o godz. 10.00 w Parku Kultury i Wypoczynku na wielkim pikniku  w Słupsku.

Warszawa, 19 września
W sobotę 19. września w godzinach 11.00 - 15.00 zapraszamy Was na plażę przy Jeziorku Czerniakowskim, ul. Jeziorna. Jeziorko Czerniakowskie jest starorzeczem rzeki Wisły. To teren rezerwatu przyrody otoczony rozrastającym się miastem, który od lat ma problem z licznymi zanieczyszczeniami. Wraz z nurkami będziemy sprzątać pod wodą, z wędkarzami – na wodzie i z wolontariuszami – na lądzie. Tego dnia będą czekały też na dzieci i dorosłych liczne atrakcje edukacyjne - więc będzie się działo! Podczas wydarzenia będą z nami Ambasadorowie Fundacji Nasza Ziemia: Ewelina Flinta i Grzegorz Kasdepke a gospodynią spotkania będzie Mira Stanisławska – Meysztowicz, inicjatorka akcji Sprzątanie Świata w Polsce.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów, Grupą Eksplorującą Podwarszawskie Nurkowiska, Organizacją Odzysku Opakowań Rekopol S.A., Fundacją ProKarton, ElektroEko Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz Stołecznym Wodnym Pogotowiem Ratunkowym.

Czekamy na informacje o Waszych planach.
Piszcie do nas na adres: fundacja@naszaziemia.pl.
© 2006 - 2019 Greenfone Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.