Festiwal Baterii


Jak się okazuje, można śpiewać nawet o recyklingu baterii i porywać serca tłumów. Historia jak z bajki o Kopciuszku. Konkurs „Festiwal Baterii” startował w marcu. Polegał na tym, że dzieci ze szkół w całej Polsce miały napisać tekst piosenki zachęcający Polaków do recyklingu baterii. Jury wybrało sześć najlepszych utworów, a na ten jedyny głosowali już internauci.

Do finałowego numeru muzykę napisała Paulina Przybysz (ex Sistars), a teledysk nagrany został podczas czterodniowych warsztatów. Konkurs ciekawy, ale eko-akcji w Polsce jest jednak wiele. Ten okazał się niezwykłą akcją setek tysięcy Polaków, walką dzieci o czystą Ziemię i projektem, który poziomem zaangażowania lokalnych społeczności, władz, państwowych instytucji, mediów i artystów po prostu zaskakuje. Zaczęło się niewinnie. 56 zgłoszonych zespołów. 6 piosenek w finale. Głosowanie. Organizatorzy odbierają pierwszy telefon od dostawcy usług internetowych – serwery przeciążone! Sprawdzają. W ciągu jednego tygodnia 134 tysiące wejść na stronę!

- Część głosów musieliśmy anulować bo nie były to głosy „indywidualnych osób”, ale mimo to– dziesiątki tysięcy ludzi w całej Polsce czytało tekst sześciu piosenek edukacyjnych i głosowało. Byliśmy szczęśliwi i – nie ukrywam – zdziwieni popularnością konkursu, mówi Artur Guziak, jeden z organizatorów. Skontaktowaliśmy się z opiekunami zespołów. Co się okazało?  Że Polska szaleje! Że dzieci organizują swoje lokalne kampanie, że burmistrzowie piszą do okolicznych szkół i firm
z prośbą o wsparcie dla swoich zespołów, że informacja o nominacji i prośba o głosy jest podawana nawet w ogłoszeniach parafialnych!

Nie mniejszy odzew miało sześć filmików, które gwiazda i twarz projektu – Paulina Przybysz, wybitna wokalistka, kompozytorka i znana z ekologicznych pasji artystka nakręciła, aby zachęcić dzieci do wzięcia udziału w akcji. Wyświetliła je na swoim profilu jedna z telewizji muzycznych (4FunTv).

- Zakładaliśmy dotarcie do – może – 150 - 200 tys. osób. A filmy obejrzało prawie milion! Cieszy się Iwona Strykier – Sibilska, pomysłodawczyni konkursu.

Link do teledysku znajduje się TUTAJ.

Efektem konkursu jest świetna piosenka, „Marzenie o czystej Ziemi”, do której tekst napisały dzieciz Polichna k/Chęcin – niewielkiej miejscowości w woj. świętokrzyskim. Dla dzieci to przygoda życia. Niektóre płakały, kiedy kończyły się warsztaty. Paulina Przybysz była zdumiona ich zaangażowaniem w pracę, jak mówi:

- Pokochałam te wszystkie dzieciaki. Czuliśmy, że razem robimy coś ważnego. Jeśli dzięki piosence choć jedna osoba zacznie zbierać selektywnie baterie, to będzie to nasz sukces.

W warsztatach brały też udział dzieci z Raciszyna, które zajęły drugie miejsce. Przegrały w pięknym stylu – wspierając wygranych w produkcji teledysku i życząc im szczęścia, bo jak mówiły nauczyliśmy się, że warto walczyć o czystą Ziemię razem. Bo razem możemy więcej! Dziś piosenka ma szansę stać się przebojem. Życzliwie spojrzała na nią stacja RDC wpisując do tzw. playlisty. I znów szok, bo ten utwór pnie się właśnie po drabince na liście przebojów w stacji! Polacy znów głosują! Cieszymy się i troszkę dziwimy bo to piosenka z przesłaniem, nie o miłości, nie banalna.

- Takie utwory jak ten rzadko trafiają na listy przebojów. Wymagają bowiem od słuchacza, aby pomyślał o własnych działaniach, o tym czy sam nie zatruwa Ziemi. A baterie to odpad naprawdę niebezpieczny. Zawarte w nich substancje nie są witaminą, są silnie toksyczne i mogą zdziałać

w środowisku wiele szkody. A przede wszystkim niszczą zdrowie – mówi Henryk Buczak, prezes Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., która zajmuje się recyklingiem zużytego sprzętu oraz tę akcję współfinansowała, razem z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Wszyscy śpiewamy w Funduszu ten utwór - mówią pracownicy NFOŚiGW. A na stronie tej poważnej instytucji czytamy wpis: Ostrzeżenie: piosenka zdecydowanie uzależnia, 9 na 10 osób po wysłuchaniu piosenki odtwarza ją co najmniej 10 razy dziennie, a 8 na 10 nuci "Recykling baaaateriii.... ”.

Czy możemy wiec powiedzieć, że pasja dzieciaków z Polichna i ich przesłanie: Potraktuj nas poważnie, jesteśmy dzieciakami, to przyszłość planety, Ziemi się waży trafiło Polakom do serca bardziej niż straszenie kataklizmem! Oby! Wierzymy, że ta piosenka zmieni świat na lepsze!

źródło: informacja organizatora
© 2006 - 2019 Greenfone Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.