Czy nowy odkurzacz będzie dobrze sprzątał?

1 września wejdą w życie nowe unijne przepisy dotyczące odkurzaczy. Sklepy czyszczą magazyny, a producenci przygotowują się do wdrażania nowych oznaczeń.

Od poniedziałku na sklepowych półkach powinny pojawiać się pierwsze odkurzacze "zgodne z nowymi przepisami" Unii Europejskiej. To efekt wdrażania europejskich zaleceń. Zakładają one, że maksymalna moc silnika w odkurzaczu to 1600 W. Urządzenia będą musiały spełnić wyśrubowane normy jakościowe. Unijne przepisy nakazują, by odkurzacz zbierał co najmniej 70 proc. kurzu z dywanów i 95 proc. z twardych podłóg. Kolejną zmianą są nowe oznaczenia mające dostarczyć konsumentowi informacji o produkcie.

Nowa etykieta informacyjnaJak czytać etykietę?

Etykieta jest jedna, neutralna dla wszystkich producentów. Dlatego zabraknie na niej informacji charakterystycznych dla danej firmy, jak np. dodatkowe akcesoria w cenie odkurzacza, specjalne filtry czy pojemność worka.

Pierwszym, co zwraca uwagę na nowych etykietach, są kolorowe przedziały na górze etykiety, oznaczone literami od A do G. Mają one kilka znaczeń jednocześnie. Po pierwsze, klasa energetyczna. "A" to odkurzacz o niskim zużyciu energii (poniżej 900 W), "G" to najmocniejszy sprzęt (1600 W). Czarny trójkąt informuje zaś, do jakiej klasy przynależy ten konkretny model odkurzacza.

Drugim znaczeniem kolorowych przedziałów jest skuteczność wciągania kurzu. Dwa najniższe "dymki" z odpowiednią literą oznaczają, jak skuteczny jest odkurzacz na danej powierzchni (dywan i twarda podłoga). Analogicznie, "A" oznaczać będzie, że odkurzacz zbierze ok. 70 proc. z twardej podłogi i 95 proc. z dywanu.

Nad dymkiem oznaczającym skuteczność odkurzacza na dywanach mamy dymek mówiący o klasie reemisji kurzu odkurzacza. Innymi słowy, to czystość wydmuchiwanego przez odkurzacz powietrza. To szczególnie ważny wskaźnik dla alergików. "A" oznacza najczystsze powietrze, "G" - najbardziej zanieczyszczone.

"Dymek", z charakterystycznym symbolem głośnika oznacza poziom hałasu, jaki wytwarza odkurzacz. Wartość podana jest w decybelach. Ostatni "dymek", ten nad głośnikiem to poziom rocznego zużycia energii w kilowatogodzinach.

Kontrowersyjna oszczędność

Aktualne zmiany to zaledwie przystanek na dłuższej trasie. Jak pisaliśmy w wyborcza.biz, aktualny górny próg mocy silnika odkurzacza (1600 W), w 2017 r. zostanie ograniczony do 900 W, a jego minimalna żywotność nie może spaść poniżej 500 godzin.

Po co to wszystko? Sztandarowy powód to ograniczenie zużycia energii. Przy czym zdania są w tej kwestii podzielone. Jedni wskazują, że owszem, ogólny pobór energii się zmniejszy, bo moc silników została mocno ograniczona. Inni ripostują jednak, że to tylko mydlenie oczu, bo słabszym odkurzaczem jeden dywan trzeba będzie odkurzać dwa razy.

Źródło oraz więcej informacji można znaleźć na stronie: www.wyborcza.biz
© 2006 - 2019 Greenfone Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.